تزریق بوتاکس

سم بوتولیسم با نام های تجاری مختلف تولید شده اند که بارز ترین آنها بوتاکس نامیده می شود و فعلا در ایران قابل دسترس نیست. انواع دیگر استاندارد آن نورونوکس(کره جنوبی) و دیسپورت (انگلستان) ، زئومین (آلمان) و ایرانی آن به نام مصپورت و دیستون که تائیدیه وزارت بهداشت ایران را دارند.

در حال حاضر کشور کانادا تولید هیچ نوع از این مواد را ندارد.

آمپول های حاوی سم بوتولیسم فلج کننده عضلانی بوده و با تزریق زیر جلدی و یا داخل عضلانی آن می توان عضلات را به طور موقت از کار انداخت و یا حداقل از قدرت انقباضی آن عضلات کاست . از این مواد جهت درمان انقباض بیش از حد عضلات گردن و پلک چشم ، برخی از انواع سردرد های میگرنی ، تعریق بیش از حد کف دست و پا و زیر بغل و کاهش چین و چروک های صورت که به دلیل انقباض عضلانی ناخواسته و یا بیش از حد عضلات خصوصا در ناحیه بین دو ابرو(خط اخم) پیشانی و اطراف چشم ها ایجاد شده اند پاسخ خوبی به تزریق دارند، استفاده می گردد.

اثربخشی پس از تزریق از حدود یک روز تا یک هفته طول میکشد و طول مدت اثربخشی تقریبا ۶-۳ ماه است، در اغلب موارد اثربخشی قابل قبول می باشد ولی ممکن است در مورد چین های عمیق با فرورفتگی زیاد قادر نباشد کاملا چین ها را از بین ببرد.

گاهی نیاز به تزریق مجدد(ترمیم) است که حداقل یک هفته و حداکثر سه هفته پس از تزریق اول خواهد بود و پس از این زمان امکان ترمیم وجود ندارد.

تزریق در نوبت های مختلف حتی توسط همان پزشک و همان دارو در یک شخص اثرات و عوارض متفاوت دارد، ممکن است یک فرد در چند نوبت تزریق بدون مشکل بوده ولی در یک نوبت افتادگی موقت پلک پیدا کند ، حتی طول دوره اثربخشی تزریق در زمان های مختلف ، متفاوت است.

عوارض احتمالی

عوارض ایجاد شده گذرا بوده و معمولا بعد از چند هفته از بین می روند.

  • کبودی در محل تزریق
  • افتادگی پلک
  • بالا رفتن ناخواسته ابرو(یک یا دو طرفه)
  • دوبینی
  • حرکات نا متقارن صورت
  • کاهش تعریق در مناطق تزریق شده