میکرونیدلینگ، در این روش با استفاده از سوزن‌های بسیار کوچک، میلیون‌ها میکرو کانال در پوست ایجاد می‌شود که در نهایت منجر به افزایش تولید کلاژن و الاستین و بهبود عملکرد و ظاهر پوست می‌شود. میکرونیدلینگ روشی بسیار موثر برای از بین بردن لک‌ها، جای آکنه و چروک‌های سطحی پوست می‌باشد و همچنین در جوانسازی پوست و جلوگیری از روند پیری موثر است.
وسایل گوناگونی جهت میکرونیدلینگ ساخت کشورهای مختلف وجود دارد شامل :
Dermaroller
Dermostamps
که شامل سوزن‌های ظریف با قطر و طول متفاوت با جنس متفاوت با جنس متفاوت از جمله سیلیکون، فلز، شیشه، پلیمر و.. طول نیدل‌ها تا 3میلی‌متر است این روش یکی از ایمن‌ترین روش‌های درمانی زیبایی برای پوست است و برخلاف لیزرها، درموابرژن و پیلینگ شیمیایی تخریب و آسیب زیادی در سطح پوست ایجاد نمی‌کند.

میکرونیدلینگ

کاربرد میکرونیدلینگ

برای کاهش عمق اسکار شامل اسکارهای هیپرتروفیک یا برجسته اسکار آکنه سوختگی‌های حرارتی و خطوط زایمانی کاربرد دارد.
کاهش خطوط ظریف صورت و چروک‌های عمیق
درمان اختلالات پیگمانتاسیونی مثل ملاسما
افزایش قوام پوست
این تکنولوژی با حداقل تهاجم و درد می‌تواند به عنوان رساننده دارویی همانند واکسن‌ها در پوست عمل کند که این مورد در دست تحقیقات است که پس از ورود به پوست دارو از سر نیدل خارج می‌شود.

می‌توان دارو را همانند پوشش اطراف نیدل قرار داد و با فرو رفتن در پوست دارو را آزاد کرد.

فواید میکرونیدلینگ

کاهش ریسک هایپرپیگمانتاسیون و اسکار لذا برای پوست‌های تیره نیز مناسب است مناسب برای پوست با ضخامت کم و پوست‌های حساس به راحتی در مطب قابل انجام است نیاز به تجهیزات پیشرفته ندارد پروسه به راحتی توسط بیمار تحمل می‌شود. از نظر هزینه برای بیمار مقرون به صرفه است. در نواحی از صورت مثل دور چشم که نمی‌توان پیلینگ انجام داد قابل انجام است. برخلاف لیزرهای لایه بردار این تکنیک در سطح اپیدرم آسیب ایجاد نمی‌کند لذا با فواصل کوتاه قابل تکرار است و فرد سریعا به محیط کار بر می‌گردد و نیاز به استراحت در منزل ندارد.

پروسه انجام

از نظر زمانی کوتاه است پروسه از چند دقیقه تا 1 ساعت طول می‌کشد که این مدت زمان به وسعت ناحیه مورد درمان بستگی دارد. صورت از هرگونه کرم و مواد ارایشی بایستی پاک شود. پس از بیحس کردن موضعی ناحیه پروسه اغاز می‌شود. برای حصول نتیجه بهتر دستگاه چندین بار در طول صورت حرکت داده می‌شود. هر سوزن که به داخل پوست فرو میرود پروسه جوانسازی فعال می‌شود. پس از انجام پروسه حداقل 6 هفته زمان نیاز است تا کلازن سازی فعال شده و نتیجه قابل رویت باشد.