میکرودرم ابریژن یا پیلینگ مکانیکی چیست؟

,
میکرودرم ابریژن یا پیلینگ مکانیکی چیست؟

میکرودرم ابریژن یا پیلینگ مکانیکی چیست؟

پوست صورت، دارای لایه‌های مختلفی است که در قسمت سطح یا اپیدرم سطح پوست دارای سلول‌های مختلف می‌باشد. سلول‌های سطوح زیرین، به مراتب سالم‌تر می‌باشند.

این سلول‌ها هر چقدر به سطح نزدیک‌تر باشند بیشتر در معرض عوامل محیطی و آلودگی قرار دارد که باعث ایجاد آسیب، خشکی و لک‌ها خواهد شد و می‌بایست این پوست آسیب دیده و مرده از پوست جدا شود و بریزد.

ما برای این کار میکرودرم ابریژن را پیشنهاد می‌دهیم. میکرودرم ابریژن یک نوع لایه برداری غیرتهاجمی پوست است که این سلول‌های مرده را به شکلی ملایم تراشیده و باعث ایجاد پوستی سالم و شاداب خواهد شد.

میکرودرم ابریژن یا پیلینگ مکانیکی چیست؟

میکرودرم ابریژن یکی از روش‌های پرطرفدار لایه برداری محسوب می‌شود که توسط یک دستگاه مکنده انجام می‌شود. به وسیله این دستگاه یک ماده پودر مانند و کریستالی به نام اکسید آلومینیوم بر روی سطح پوست پاشیده می‌شود.

این پودر کریستالی باعث تراشیدن بافت‌های مرده پوست و مکیده شدن آن توسط دستگاه می‌شود و به این صورت باعث پاکسازی، ترمیم و جلای سطح پوست می‌شود.

میکرودرم ابریژن یک نوع لایه برداری بدون درد و با خطرپذیری بسیار پایین است که باعث رفع مشکلات پوستی و جذب و تاثیر بهتر لوسیون‌ها و مرطوب کننده‌ها و داروهای پوستی خواهد شد که در صورت استفاده از ماسک‌های مختلف می‌توان این اثر را سال‌ها بر روی پوست مشاهده کرد.

میکرودرم همچنین باعث جوان شدن، روشن‌تر شدن و حتی کشیده شدن پوست می‌شود و تاثیر آن بسیار سریع و قابل مشاهده است. تحریک کلاژن سازی توسط این روش باعث قوام پوست می‌شود اما در عین حال ضخامت پوست را برای انجام بهتر تبادلات فیزیولوژی کاهش می‌دهد.

معرفی دستگاه میکرودرم ابریژن

دستگاه میکرودرم ابریژن، وسیله‌ای از جنس فولاد ضد زنگ و یا شیشه است که دارای یک کمپرسور بوده که با کمک یک قلم نوری، هوا را به داخل می‌کشد. هرگاه این قلم بر روی سطح پوست شما قرار می‌گیرد باعث ایجاد یک خلأ بین دستگاه و پوست خواهد شد.

با اسپری کردن کریستال‌های اکسید آلومینیوم، سلول‌های مرده را از پوست شما جدا می‌کند. این کریستال‌های دمیده شده بر روی سطح پوست، کراندوم نام دارند و به عنوان دومین سنگ معدنی سخت دنیا پس از الماس محسوب می‌شود که البته دارای قیمت بسیار کمتری نسبت به الماس می‌باشد. علاوه بر کریستال‌های اکسید آلومینیوم از کلرید سدیم، بی کربنات سدیم و اکسید منیزیم نیز در این روش می‌توان استفاده کرد.

روش‌های انجام میکرودرم ابریژن

1- میکرودرم با نوک الماسی

در این روش سلول‌های مرده توسط دستگاهی با نوک الماسی از پوست جدا و مکیده می‌شود و به این شکل باعث تمیزی و شفافیت پوست خواهد شد. این روش را معمولا برای پوست‌های حساس و یا در نقاطی مانند اطراف چشم که حساسیت بیشتری دارد، استفاده می‌کنیم.

2- میکرودرم با نوک کریستالی

در روش دوم که معمول‌تر است با استفاده از دستگاه مخصوص، کریستال‌های اکسید آلومینیوم بر روی سطح پوست پخش می‌شود و پس از تراشیدن سطح پوست، سلول‌های مرده و مواد پخش شده کریستالی توسط دستگاه مکیده می‌شود.

تاثیر و نتیجه میکرودرم ابریژن یا پیلینگ مکانیکی

معمولا میکرودرم ابریژن را برای درمان جای انواع جوش‌ها (جوش‌های چرکی و جوش‌های مقاوم در برابر دارو)، آکنه‌ها، جای آبله مرغان، ترمیم جای انواع زخم‌ها و اسکارها، حذف لک‌های ناشی از سن، آفتاب سوختگی و جوان سازی پوست توصیه می‌کنیم که البته درمان هرکدام از این موارد با توجه به نوع و شدت آن‌ها و همچنین تعداد جلساتی که برای این نوع لایه برداری در نظر می‌گیریم متفاوت است.

این روش درمان برای ترمیم جای سوختگی نیز بسیار مؤثر بوده که البته مدت‌ زمان ایجاد این نوع اسکار و نوع آن برای کسب نتیجه‌ مثبت بسیار تاثیرگذار می‌باشد. همچنین میکرودرم ابریژن را به افرادی که دارای چروک‌های سطحی و کم عمق هستند نیز پیشنهاد می‌کنیم که باعث جوان شدن و شدابی پوست آن‌ها خواهد شد. برای دیدن نتیجه بهتر، توصیه می‌کنیم که فرد، چندین جلسه میکرودرم را به طور کامل و به صورت هفتگی انجام دهد.

لازم به ذکر است که چروک‌های بسیار عمیق با این روش قابل درمان نیستند اما می‌توان قوام پوست را افزایش داد و با این روش، پوست را محکم و شفاف‌تر کرد.

روش انجام پیلینگ مکانیکی

برای انجام میکرودرم ابریژن ابتدا می‌بایست پوست را به صورت کامل تمیز کرد و هیچ‌گونه آرایش و چربی در سطح پوست نباید باشد. پس از آن پزشکان و متخصصان ما در این مجموعه، متناسب با نوع پوست و یا ضایعه‌ای که در پوست وجود دارد، میزان سایش در مناطق مختلف پوست را تعیین می‌کنند.

برای پوست صورت بین 20 تا 30 دقیقه و برای نواحی گردن 20 دقیقه زمان لازم است. در پایان، پوست بطور کامل شسته می‌شود و یک کرم مانند اکسیددوزنگ یا کالامین که خاصیت قابض دارد به محل مورد نظر مالیده می‌شود. پس از انجام میکرودرم ابریژن به جز استفاده مداوم از ضد‌آفتاب بدون رنگ، معمولا مراقبت خاصی را پیشنهاد نمی‌کنیم.

مزایای پیلینگ مکانیکی یا میکرودرم ابریژن

 1. انجام این روش هیچگونه خطری نداشته و تنها باعث تمیزی و شفافیت لایه‌ی رویی پوست می‌شود.
 2. در کمترین زمان ممکن، قابل انجام می‌باشد.
 3. این روش به هیچ نوع داروی تزریقی و یا بی‌حسی نیازی ندارد.
 4. برای درمان میکرودرم ابریژن، به آزمایش‌های قبل از آن نیازی نیست.
 5. دستگاه‌های میکرودرم ابریژن قابل حمل بوده و می‌توان این نوع لایه برداری را در هر محلی انجام داد.
 6. روش درمانی کاملا مقرون به صرفه و مناسب می‌باشد.

موارد منع استفاده از میکرودرم ابریژن

در موارد زیر، استفاده از این روش لایه برداری پوست را به افراد توصیه نمی‌کنیم:

 • وجود جوش‌های چرکی و آکنه‌های فعال
 • در صورت وجود اگزماهای پوستی
 • افرادی که مبتلا به سرطان پوست هستند.
 • افراد مبتلا به دیابت
 • وجود بیماری‌های ویروسی مانند تبخال و هرپس سیمپلکس