12 سپر برای پوست شما در زمستان

12 سپر برای پوست شما در زمستان

زمستان به دلیل هوای سرد و باد ممکن است اثرات نامطلوبی روی پوست بگذارد. در مقاله له نکاتی اشاره شده است که می توان برای به حداقل رساندن چنین مشکلاتی انجام داد.

توصیه‌هایی برای کمک به خشکی پوست در زمستان

زمانی که هوا در زمستان سرد می‌شود، بدن ما به طرق مختلف تحت تأثیر شرایط آب و هوایی جدید قرار می‌گیرد،. با توجه به این اثرات، پوست ما به آسیب پذیرترین عضو بدن تبدیل می‌شود.

خشکی پوست به علت از دست دادن رطوبت، چربی و پروتئین یکی از معضلات آب ‌و هوایی به شمار می‌رود و این خشکی شدید می‌تواند باعث مشکلات آزاردهنده‌تری مانند پوسته پوسته شدن، ترک خوردن، قرمزی، خارش و حتی اگزما شود.

صورت خود را دو بار در روز بشویید

دو بار در روز صورت خود را با پاک کننده پوست به آرامی بشویید و در حالی که پوستتان خشک نشده است از مرطوب کننده استفاده کنید. استفاده مرتب از مرطوب کننده بسیار مهم می‌باشد. توجه داشته باشید محصولی را انتخاب کنید که کمی چربی بیشتری نسبت به مرطوب کننده صورت استفاده شده در تابستان داشته‌ باشد.

از صابون‌های مایع استفاده نکنید

از آنجایی که پوست دست‌ها و پاها از نظر غدد چربی ضعیف هستند، این قسمت‌های بدن در فصل زمستان در برابر خشکی پوست آسیب پذیرترمی‌باشند پس برای شستن دست‌ها از صابون مایع استفاده نکنیدو به عنوان جایگزین از نوار صابون استفاده کنید و دفعات آن را به 5 تا 6 بار در روز کاهش داد.

سعی کنید از تماس مواد خاصی که به پوست آسیب می‌رسانند مانند مواد شوینده، سفید کننده، اسید کلریدریک، ادکلن، دستمال مرطوب و محلول‌های ضد عفونی کننده با پوست خود اجتناب کنید. قبل از رفتن به رختخواب از مرطوب کننده‌های دست استفاده کنید و دستکش نخی بپوشید، رطوبت در پوست شما محبوس می‌شود و دستان شما نرم خواهند بود.

از لب‌های خود محافظت کنید

لب‌ها در فصل زمستان در برابر خشکی بسیار آسیب پذیر هستند بنابراین سعی کنید از مرطوب کردن لب‌های خود با زبان خودداری کنید و روزی یک بار مرطوب کننده استفاده کنید. این روش از لب‌های شما در برابر ترک‌های شدید، اگزما و عفونت‌های ثانویه محافظت می‌کند.
دوش طولانی مدت نگیرید

سعی کنید حداکثر سه بار در هفته دوش آب گرم (36.5 تا 40.5 ℃) بگیرید. حمام کردن هر روز، حمام آب داغ یا دوش گرفتن طولانی مدت روش‌های نادرستی هستند که پوست را خشک می‌کنند. بنابراین زمان دوش گرفتن را به 5 تا 10 دقیقه محدود کنید.

از مراقبت‌های پوستی که در فصل زمستان باعث ساییدگی پوست می‌شود خودداری کنید

اگر پوست خشکی دارید، بهتر است در هوای سرد از درمان‌های پوستی مانند ماسک، لایه بردار، تونیک مبتنی بر الکل، مواد آرایشی ژل و دستمال مرطوب که باعث ساییدگی و خشکی پوست می‌شوند، اجتناب کنید. چنین محصولات مراقبتی به جای سود با صدمات غیرمنتظره مورد نظر همراه است.

لباس‌های گشاد بپوشید

در زمستان به جای لباس‌های نایلونی، مصنوعی، پلی استر یا پشمی از لباس‌های نخی یا فلانل استفاده کنید، زیرا لباس‌های نخی از خشکی و خارش پوست جلوگیری می‌کنند و به دلایل مشابه لباس‌های گشاد انتخاب بهتری می‌باشند.

برای پاهای خود از سنگ پا استفاده کنید

هفته ای یکبار از سوهان و سنگ پا برای از بین بردن پوست مرده و رفع ضخیم شدن و پینه در پوست پا استفاده کنید. بعد از هر بار استحمام از مرطوب کننده برای پاهای خود استفاده کنید.

دمای اتاق را بین 20 تا 26 درجه سانتیگراد نگه دارید

رطوبت خانه را در حدود 30 تا 50 درصد و دمای اتاق را بین 20 تا 26 درجه سانتیگراد نگه دارید. همچنین می‌توان از یک مرطوب کننده هوا برای مرطوب نگه داشتن محیط خانه استفاده کرد یا می توانید یک ظرف پر از آب را روی بخاری قرار دهید. توجه داشته باشیذ سعی کنید نزدیک شومینه، اجاق گاز یا بخاری ننشینید زیرا باعث تعریق می‌شود و عرق کردن مانند حمام آب داغ عاملی است که پوست را خشک می‌کند.

مرطوب کننده‌های پوست خشک

مصرف آب و مایعات برای سلامت کلی ما مفید می‌باشد ، اما متاسفانه برای جلوگیری از خشکی پوست ناکافی است. استفاده منظم از مرطوب کننده برای قسمت‌های خشک شده پوست موثرترین وسیله برای حفظ رطوبت پوست است. ترجیحا هر شب از مرطوب کننده استفاده کنید زیرا مرطوب کننده یک لایه محافظ روی سطح پوست ایجاد می‌کند تا کم آبی را به حداقل برساند یا متوقف کند.

به یاد داشته باشید مرطوب کننده‌هایی را که حاوی چربی بیشتری نسبت به مرطوب کننده‌هایی که در تابستان استفاده می کنید هستند (مانند پمادها) در زمستان انتخاب کنید. بنابراین، در انتخاب مرطوب‌کننده‌های مناسب فراتر از نام تجاری و قیمت، باید عوامل مختلفی را در نظر گرفت. بر خلاف تصور رایج، استفاده از مرطوب کننده‌ها در پوست خشک درمان مورد نظر را ارائه نمی‌دهد پس باید قبل از خشک شدن آن به طور منظم از مرطوب کننده استفاده کرد.

مشاورین ما در مرکز پوست و زیبایی نیکان آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستند. برای نوبت دهی یا مشاوره با شماره های ۰۲۱۲۲۹۵۲۰۰۱ یا ۰۲۱۲۲۹۵۲۰۰۶ تماس بگیرید.